نسخه آزمایشی

نشست علمی «فقه و رانت و رابطه آن با عدالت»

برگزاری نشست علمی «فقه و رانت و رابطه آن با عدالت» نشست«فقه و رانت و رابطه آن با عدالت» از سلسله نشست های علمی همایش ملی گام دوم انقلاب برگزار شد. این نشست در راستای همایش ملی گام دوم انقلاب اسلامی به همت پژوهشکده فقه و حقوق در روز پنجشنبه مورخه 7/8/98 در تالار امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با ارائه حجت الإسلام والمسلمین دکتر مجید رضایی عضو هیئت علمی دانشگاه مفید، حجت الإسلام و المسلمین دکتر محمدرضا یوسفی عضو هیئت علمی دانشگاه مفید و دبیری حجت الإسلام و المسلمین علیرضا فجری و حضور اعضای هیئت علمی پژوهشکده فقه و حقوق برگزار گردید.

بسم الله الرحمن الرحیم

برگزاری نشست علمی «فقه و رانت و رابطه آن با عدالت»

نشست«فقه و رانت و رابطه آن با عدالت» از سلسله نشست های علمی همایش ملی گام دوم انقلاب برگزار شد.

این نشست در راستای همایش ملی گام دوم انقلاب اسلامی به همت پژوهشکده فقه و حقوق در روز پنجشنبه مورخه 7/8/98 در تالار امام مهدی (عجل الله تعالی فرجه) پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با ارائه حجت الإسلام والمسلمین دکتر مجید رضایی عضو هیئت علمی دانشگاه مفید، حجت الإسلام و المسلمین دکتر محمدرضا یوسفی عضو هیئت علمی دانشگاه مفید و دبیری حجت الإسلام و المسلمین علیرضا فجری و حضور اعضای هیئت علمی پژوهشکده فقه و حقوق برگزار گردید.

اساتید نشست در پاسخ به سؤالات ذیل مطالبی بیان کردند:

1. تعریف دقیق رانت از منظر فقهی چیست؟

2. آیا همه انواع رانتها حرام و مشمول قاعده کلی اکل مال به باطل هستند یا اینکه  می‌توان برخی از  آنها را حلال دانست؟

3. آیا قانون گذار با رانت مقابله کرده یا اینکه خود نیز به رانت دامن زده است؟

4. وظیفه حوزه و نخبگان در رابطه با مقابله با رانت برای اجرای عدالت در جامعه و تحقق بیانیه گام دوم انقلاب؟

در ابتدای نشست حجت الإسلام والمسلمین علیرضا فجری خلاصه ای از اهمیت رانت، تعریف و اقسام رانت، مصادیق رانت ارائه نمود و به سؤالاتی در این زمینه اشاره کرد.

در ادامه حجت الإسلام و المسلمین دکتر مجید رضایی در ارائه بحث با توجه به اینکه جامعه ما با رانت مواجه شده است، در تعریف یکی از مهمترین مصادیق رانت گفت: رِنت یا رانت از اجاره زمین نشئت گرفته است که به دریافت سود بدون هیچ زحمتی و بدون هیچ اقدام خاصی رانت اطلاق می شود؛ مانند داشتن زمین کشاورزی مرغوب نسبت به زمین غیرمرغوب که زمین مرغوب به خاطر ویژگی هایی که دارد بدون هیچ زحمتی سود بیشتری دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مفید درادامه گفت: در رابطه با حکم فقهی رانت می توان گفت بحث رانت الزاما بحث حلال و حرام نیست. به رانت در دیدگاه اقتصادی، عناوینی مانند رشوه و کلک و احتکار و مانند آن  اطلاق نمی شود، بلکه امتیازهای ویژه‌ای است که به برخی افراد بدون انجام کار خاصی تعلق می‌گیرد. در رانت هیچ ظلمی وجود ندارد و دخالت در بازار هم نیست، بنابرین نمی‌توان از لحاظ فقهی حکم به تحریم آن کرد. رانت بحث علمی است و لذا لزوما امری غیرقانونی نیست. گاهی انحصاری که با رانت ایجاد می شود به گونه ای است که روی میزان مصرف تأثیر گذاشته و آن را کم و زیاد می‌کند.

حجت الإسلام والمسلمین دکتر محمدرضا یوسفی در ارائه بحث ضمن جدید دانستن اصطلاح رانت گفت: برای تاریخچه رانت چهار مفهوم یا مرحله متصور است: مرحله اول کمبود به خاطر عوامل طبیعی است. مرحله دوم مربوط به مداخله دولت است. مرحله سوم مفهومی اطلاعاتی است. مرحله چهارم مفهومی است به نام رانت پیش برنده و عقب برنده یا رانت مولد و غیرمولد.

عضو هیئت علمی دانشگاه مفید در تعریف جامع از رانت، گفت: با مقایسه سودی که یک عامل تولیدی در شرایط رقابت به دست می آورد و مقدار سودش در غیر شرایط رقابت، رانت اطلاق می‌شود.

وی در ادامه افزود: بین رانت و فساد تمایز است، فساد سوء استفاده از قدرت برای منافع شخصی است ولی هر نوع رانتی فساد نیست. عوامل رانت چهار قسم هستند: 1.عامل طبیعی 2.مداخله های دولت 3. عدم تقارن اطلاعات 4. سایر عوامل. در این میان برخی از عوامل ذکر شده با فساد برابری ندارند بنابرین نمی توان رانت را با فساد یکی دانست.  

در ادامه اساتید نقطه نظراتی در سایر محورهای جلسه مطرح کردند و به سوالات حضار جلسه پاسخ دادند و در پایان به جمع بندی مباحث پرداختند.

منبع:

08:211398/6/12
تعداد بازدید: 58
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 59

آدرس: قم - چهارراه شهدا - ابتدای خیابان معلم   مرکزهمکاری های علمی و بین الملل
تلفن: 371160 - 025  داخلی 1352
ایمیل: danaee@isca.ac.ir
 

مرکز همكاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با هدف گسترش همكاری و جلب مشارکت مجامع علمی پژوهشی داخلی و خارجی و همچنین افزايش اعتبار علمی پژوهشگاه، از سال 1395 فعالیت خود را آغاز کرد.
مرکز همكاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با هدف گسترش همكاری و جلب مشارکت مجامع علمی پژوهشی داخلی و خارجی و همچنین افزايش اعتبار علمی پژوهشگاه، از سال 1395 فعالیت خود را آغاز کرد.
نقشه
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

اداره همکاری های علمی و بین الملل
مجری سایت : شرکت سیگما