نسخه آزمایشی

چشم انداز جامعه منتظر در اندیشه حضرت آیت الله العظمی خامنه ای ( دامت برکاته)

بسمه تعالی
چشم انداز جامعه منتظر در اندیشه حضرت آیت الله العظمی خامنه ای ( دامت برکاته)
  چشم انداز جایگاه بسیار مهمی در آینده پژوهی دارد. چشم‌انداز بیان سازمان یافته و نیرومند جایگاهی است که فرد، ملت یا سازمان باید به آن‌جا برسد. چشم‌انداز تصویری شفاف و عمیق از مسیر و هدف فرد یا گروهی است که رسیدن به آن را قصد دارند. چشم‌انداز ترکیب درک مشترک از موفقیت‌های آتی و تمایل رسیدن به آن‌هاست.چشم‌انداز عبارت است از تصویری مطلوب و آرمان قابل دستیابی که منظور و دورنمایی در افق بلند مدت فراروی مدیریت عمومی جامعه قرار می‌دهد و دارای ویژگی‌های جامع نگری، آینده نگری و ارزش گرایی و واقع گرایی است. وقتی از این منظر به چشم انداز نگاه کنیم، چشم انداز جامعه منتظر از نظر مقام معظم  رهبری عبارت است از :  جامعه منتظر نظامی سیاسی – اجتماعی است که  در حال حرکت به سمت صلاح و عدالت و توانمندی ، با نشاط ، امید و آمادگی بسیار بالا جهت زمینه سازی ظهور وایفای نقش فعال در تحولات جهانی. حال سوال این است :این چشم انداز  را چگونه می توانیم از دیدگاه  مقام معظم رهبری استخراج کنیم؟ با بررسی  و مطالعه دیدگاه ایشان  یک سری کلید واژه ها را می توانیم بدست آوریم که کمک می کند در تدوین چشم انداز جامه منتظر از آنها استفاده کنیم. وقتی ایشان از ویژگی جامعه منتظر در سه محور صحبت می کند.1ـ وظایف اخلاقی 2ـ جنبه روحی و روانی 3ـ جنبه سیاسی و اجتماعی.در مورد جنبه اخلاقی به نظر ایشان جامعه منتظر ،  اصلاح کننده فرد و جامعه است ؛ حرکت کننده اهداف اسلامی است ؛ زمینه ساز ظهور امام زمان است ؛  این جامعه دارای عقیده  و عشق واقعی به امام زمان(عج) است و... در مورد محور دوم( روحی و فکری): جامه منتظر دارای نشاط و پویایی است ؛ اطمینان به آینده دارد ؛ از پوچی و یاس و دوری می کنند و... اما ز لحاظ سیاسی و اجتماعی  جامعه منتظر در حال آماده باش دائم است ؛  و ضعیت سیاسی معاصر را نمی پذیرد ؛ قسط و عدل و  داد را در حد توان اجرا می کند ؛  این توانایی مستمر و پایدار است ؛  مبارزه کننده با نظام ظالم جهانی است ؛  پرهیز کننده از سکوت و انزوا است ؛ نقش مهمی در تحولات جهانی دارد و... حال یک نظریه پرداز وقتی می خواهد یک نظریه  ارائه بدهد همه این جوانب را در نظر می گیرد . 
در تعیین چارچوب نظری در دیدگاه دو اندیشمند بزرگ به نام کالینز و و پوارس  استفاده کردیم. به نظر اینها چشم انداز دارای  دو بخش ایدئولوژی و توصیف رویاروی است. بخش اول دو قسم می باشد -1ـ ارزش های بنیادین 2ـ اهداف بنیادین،. در ارزش های بنیادین دنبال اصول و باورها و مسائل هستیم که برای یک کشور اهمیت دارد ارزش های بنیادین جامعه منتظر چه هست این ارزش ها جامعه دنبال اهداف بنیادین هستیم. اهدافی که این کشور می خواهد به آن برسد اصلی ترین وجود سازمان هست اصول جامعه منتظر چرا باید داشته باشد برای پیدا کردن این سئوال جواب دهیم.
بخش دوم: توصیف آینده رویایی  که دارای دو جزء مهم استظک اهداف متهورانه، اهداف بلند مدت که در ظاهر امر رسیدن به آن غیر محال است. جزء دوم : توصیف روشن آینده است که جامعه منتظر را از سایر جامعه ها متمایز می کند. در هر حال ارزش اصلی از دیدگاه مقام معظم رهبری اصلاح فرد و جامعه و  پویایی و امید واری و ظلم ستیزی و عدالت و.. است.  
 
منبع:

12:231398/9/4
تعداد بازدید: 44
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 45

آدرس: قم - چهارراه شهدا - ابتدای خیابان معلم   مرکزهمکاری های علمی و بین الملل
تلفن: 371160 - 025  داخلی 1352
ایمیل: danaee@isca.ac.ir
 

مرکز همكاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با هدف گسترش همكاری و جلب مشارکت مجامع علمی پژوهشی داخلی و خارجی و همچنین افزايش اعتبار علمی پژوهشگاه، از سال 1395 فعالیت خود را آغاز کرد.
مرکز همكاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با هدف گسترش همكاری و جلب مشارکت مجامع علمی پژوهشی داخلی و خارجی و همچنین افزايش اعتبار علمی پژوهشگاه، از سال 1395 فعالیت خود را آغاز کرد.
نقشه
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

اداره همکاری های علمی و بین الملل
مجری سایت : شرکت سیگما