نسخه آزمایشی
کتاب نهضت نرم افزاری از نگاه مقام معظم رهبری
کتاب نهضت نرم افزاری از نگاه مقام معظم رهبری کتاب نهضت نرم افزاری از نگاه مقام معظم رهبری
نویسنده: گروهی از محققین 

انتشارات: انتشارات پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی 

تهیه کننده ها: اداره همکاری های علمی و پژوهشی
ضرورت تدوین «ایدئولوژی انقلاب» حکایت دارند، اما با این حال موضوع «نهضت نرم افزاری» به صورت خیلی شفاف و صریح نشان خلأیی است که در این مقطع از تاریخ انقلاب، نظام اسلامی با آن مواجه است و گویای این نکته مهم است که مهم ترین آسیب جدی نظام در این مقطع از تاریخ، نبود دانش های مناسب جهت اداره مطلوب نظام اسلامی می باشد و تلاش های انجام گرفته در حوزه و دانشگاه پس از 26 سال عمر با برکت نظام در عین ارج گذاری، در رفع این خلأ ناکافی بوده و هنوز نظام اسلامی با این چالش مهم روبه روست.
 مهم ترین رکن مهندسی هدایت نظام اسلامی، علومی است که بر اساس آنها تصمیم سازی و تصمیم گیری های نظام در سطوح خرد و کلان و در ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی واقتصادی اتخاذ می شود. بر این اساس اگر انقلابی نتواند پس از ساختار شکنی و فروپاشی نظام گذشته، ساختارها و نظام هم آهنگ اداره جامعه را مبتنی بر اصول و اهداف خود ارائه دهد، آن انقلاب در سطح شعارها باقی خواهد ماند و پس از چندی، از آن، جز سرود و پرچم، چیزی برجا نخواهد ماند.
 طراحی ساختارها و سیستم جامع و هم آهنگ برای اداره ی جامعه در این عصر پیچیدگی های روزافزون در گام آغازین، نیازمند تولید علوم کارآمد و نظریه ها و اطلاعات هدف مند می باشد.
 اگر دنیای مادی توانست پس از چند سده تمام علوم مورد نیاز خود را جهت ساخت جامعه و تمدن مادی تولید کند و به سمت ساخت جامعه جهانی بر محور ارزش ها و مفاهیم خود پیش رود، جامعه اسلامی هم باید بتواند علوم بومی و دینی خود را تولید کند تا از حالت انفعال و تسلیم محض در برابر علوم وارداتی بیرون آید و عرصه جهانی را به تسخیر اندیشه و فرهنگ ناب اسلامی درآورد.
 از همین رو نهضت نرم افزاری را باید جزو مسائل «راهبردی» نظام اسلامی به شمار آورد که هر گونه برخورد نامناسب یا سهل انگاری در خصوص آن، نظام را با بحران هویت و کارآمدی در سطح ملی و بین المللی روبه رو می کند. بر اساس همین حساسیت، مقام معظم رهبری علاوه بر مطالبه ی جدی این مهم از نهادهای مولد فکر در جامعه، خود رأساً ابعاد و زوایای مختلف این موضوع را در مجامع مختلف فرهنگی و علمی مطرح فرمود.
 لذا لازم است در گام نخست این موضوع و ابعاد و زوایای آن در کلام مقام معظم رهبری به خوبی روشن گردد تا بر اساس آن، ادبیات مشترکی در بین نخبگان علمی فرهنگی شکل بگیرد; ادبیاتی که در آن اهداف، گستره و راهبرد این حرکت و خیزش عظیم علمی به خوبی روشن گردد.
 تحقیق حاضر در راستای تحقق همین هدف صورت گرفته، در آن سعی شده است تمامی رهنمودهای رهبری حول این موضوع و موضوعات مرتبط با آن بررسی شود. این تحقیق سه بخش دارد: محتوا و مؤلفه های مفهوم نهضت نرم افزاری بر اساس اندیشه والای مقام معظم رهبری; مهم ترین ارکان برنامه تحقق این نهضت (موانع و راهکارهای تحقق نهضت نرم افزاری); رهنمودهای ایشان در باب وظایف حوزه ها، دانشگاه ها و نهادهای اجرائی نظام اسلامی در تحقق این نهضت. 
عناوین بخش ها عبارتند از:
 محتوای نهضت نرم‌افزاری
 موانع و راه‌کارهای تحقق نهضت نرم‌افزاری
 سازمان جامع نهضت نرم‌افزاری
 
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 224

آدرس: قم - پردیسان - خیابان دانشگاه - پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی -  مرکزهمکاری های علمی و بین الملل
تلفن: 02535116870
ایمیل: danaee@isca.ac.ir
 

آثار غیرفارسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
آثار غیرفارسی پژوهشگاه  علوم و فرهنگ اسلامی 

 
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

اداره همکاری های علمی و بین الملل
مجری سایت : شرکت سیگما