نسخه آزمایشی
اربعین
گزارش هم اندیشی نقش پیاده روی در روابط ایران و عراق هم اندیشی نقش پیاده روی در روابط ایران و عراق با حضور رئیس پژوهشگاه و برخی رئوسای پژوهشکده ها و کارشناسانی از وزارت امور خارجه روز چهاردهم مهرماه در سالن الغدیر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.

به گزارش اداره بین الملل مرکز همکاری های علمی و بین الملل در همایش دکتر نوروزی دبیر جلسه در ابتدا به چرایی این هم اندیشی پرداخت. وی گفت این هم اندیشی مقدمه ای برای همایشی با محوریت عراق است. رئیس پژوهشگاه و برخی از رئوسای پژوهشکده ها و کارشناسانی از وزارت خارجه در این هم اندیشی حضور دارند. سه محور در این همایش مورد بررسی قرار گرفت که عبارت بودند از روابط سیاسی ایران و عراق، نقش پیاده روی در اربعین و روابط فرهنگی ایران و عراق و بحث چشم انداز تمدنی اربعین.
در ابتدای جلسه حجت الاسلام و المسلمین دکتر نجف لک زایی وی ضمن خیرمقدم به میهمانان گفت: فارابی بحثی در کتاب اصول دارد که در آن عوامل ائتلاف و هم بستگی را ذکر می کند. عامل عمده را محبت می داند که حافظ آن عدل است. محبت دو شکل طبیعی و ارادی دارد. نوع طبیعی همان محبتی است که به طور مثال بین والدین و فرزندان شکل می گیرد. دومین نوع محبت، ارادی است که به سه صورت اشتراک در فضائل، اشتراک در منافع و اشتراک در لذت ظهور پیدا می کند. اشتراک در منافع و لذت آنی و گذرا است، اما اشتراک در فضائل ماندگار تر است. در مسئله اربعین هم محبت صورت می گیرد که به شکل اشتراک در فضائل است. این اشتراک با الله شروع می شود و با امامت در مسیر می افتد و نگهدارنده آن عدالت است. در اربعین محبت به امام حسین(ع) بین مردم می آید و میان آنها پخش می شود. اشتراک فضائل است که در اینجا رخ می دهد. جبهه ای هم در مقابل آن شکل می گیرد که آن را نمی پسندد.
بنابراین پنج اتفاق مهم در اربعین قابل پیگیری است که عبارتند از 1 – همگرایی 2 – هماهنگی 3 – همکاری 4 – هم بستگی و 5 – پیوستگی
دکتر خطبیب زاده معاونت محترم پژوهشی مرکز مطالعات سیاسی وزارت خارجه با موضوع روابط سیاسی اجتماعی ایران و عراق به سخنرانی پرداخت. وی گفت عراق به دلایل متعدد دارای ویژگی های خاصی است. کاری که در عراق در خصوص اربعین شکل گرفته است، ترکیبی از تمام نهادها است و این امر را می توان به عنوان یک الگو معرفی کرد.
هفته گذشته همایشی در عراق برگزار شد که 300 تا 400 نفر از سراسر دنیا در آن حضور داشتند، آنچه که مهم است این که عراق به رغم تمام مشکلات و سختی ها توانسته با اعتماد به نفس چنین همایشی را برگزار کند.
کسانی که به طور تخصصی در حوزه فرهنگ فعالیت می کنند با تئوری های فرهنگی هم آشنا هستند. نظریه غالبی که آمریکایی ها بر روی آن فعالیت می کنند، غالب کردن فرهنگ واحد به کل  جهان است. اما امروز نقش دولت ها به چالش کشیده شده است و این نظریه غالب بودن فرهنگ امریکایی هم به چالش کشیده شده است. ابزارهای تکنولوژی امروز و دنیای مجازی هر کسی را به صورت یک اتاق فکر در آورده است و می تواند نقش یک فرهنگ را ایفا کند. آنچه که در دنیا امروز بسیار مهم است این است که ما می توانیم با اربعین رسالت داشته باشیم و از این فضای مجازی و تکنولوژی به عنوان ابزار استفاده کنیم. اربعین برای دشمن کشنده است. اربعین بزرگترین اجتماع و راهپیمایی مذهبی در فضای بین المللی است.
اربعین وجوه  قدرت ایران و عراق است ما وظیفه کمک به عراق و خودمان را داریم و این روابط باید حالت دائمی و پایدار داشته باشد.
مجتبی فردوسی پور سفیر سابق ایران در اردن به مقوله تمدن سازی اربعین و بهره گیری از آن پرداخت.  وی با اشاره به منشور گام دوم انقلاب اسلامی، با تاکید بر تمدن سازی  گفت عناصر مدنیت شریعت دارای دو بعد ولایت تکوینی و ولایت تشریعی است. در تمدن اسلامی آنچه که بعد از ولایت تکوینی باعث القای تمدن اسلامی می شود قیام امام حسین(ع) است. در تشیع، زنجیره پیوند مذهب و شریعت اربعین و میراث اربعین است که تا قیامت حضرت  حجت می تواند تداوم داشته باشد. حاکمیت حضرت حجت را در ماجرای اربعین شاهد هستیم. ظهوری که در راهپیمایی اربعین تجلی پیدا می کند. تقویت اراده، دانش افزایی، حضور فعال در جامعه مدنی، تزکیه و تهذیب نفس همه در اربعین روی می دهد.
از باب آسیب شناسی لازم است که به چند نکته توجه شود. در سفر بغداد جلسه ای با مراکز مطالعاتی از جمله عتبه عباسیه و عتبه حسینیه داشتیم آنها در خصوص موسوعه کربلا فعالیت های بسیار خوبی داشتند، لازم است که برای تراث اربعین هم فعالیتی صورت پذیرد.
درست است که به اربعین الگوی مردمی بدهیم اما صرفا به جنبه عامه توجه نشود و در حوزه تولید فکر باید بیشتر کار شود.
آقای احمدی تحلیلگر مسائل عراق بیان داشت با توجه به  اینکه تحقق کامل تمدن اسلامی در زمان ظهور خواهد بود، اربعین در واقع اتصال دهنده به این ظهور است. ایران و عراق باید حلقه واسط بین اربعین و ظهور باشد.  از جمهوری اسلامی انتظار می رود علاوه بر نقش آفرینی، بستر شرکت دیگران را فراهم سازد و مددکار عراق باشد. چطور می توان این کار را انجام داد و کار آمدتر کرد و از موانع آن کاست. فلسفه اقامه اربعین حکیمانه شناخته و شناسانده شود. پس از انقلاب در تلاویو کنفرانسی تحت عنوان تشیع و انقلاب اسلامی برگزار شد که در آنجا گفته شد که امام خمینی(ره) با فرهنگ تشیع انقلاب را آغاز کرد با همین فرهنگ پیروز شد و با همین فرهنگ مملکت را اداره کرد. سخن تئوریسین های صهیونیست جهانی این بود که برای سیطره مجدد باید سه عامل 1 – عاشورا 2 – انتظار و 3 – ولایت را از ایران بگیریم که این امر اهمیت اربعین را می رساند. حماسه حسینی و اربعین از منظر جهانی و مذهبی مورد توجه قرار گیرد چرا که صاحب آن حسین (ع) سالار شهیدان متعلق به تمام بشریت است نه فقط برای تشیع. همانگونه که جرج جرداق می گوید: «ای آنکه علی را تنها از آن خود می دانی مگر کسی می تواند خورشید را متعلق به خودش بداند علی متعلق به همه آفرینش است» حسین هم متعلق به همه است، فقط برای ما نیست. لازم است برنامه ریزی دقیق، حکیمانه در راستای حماسه حسینی انجام بگیرد. از انجام برنامه موازی اجتناب شود. پیاده روی باید مختص مسیر کربلا باشد و این از آفات است اگر در شهرهای دیگر به صورت متفرقه انجام پذیرد. باید از دولتی سازی این حماسه جلوگیری کرد. هر چند دولت ایران و عراق باید بسترسازی لازم را انجام دهند. اما اصل برنامه مردمی بوده و باید که مردمی بماند.
اگر بخواهیم اربعین آحاد بشریت را متوجه خود سازد در میادین سیاسی و فرهنگی نیز باید  حکیمانه عمل کنیم و از بکارگیری سوژه های تنش زا اجتناب کنیم.
 با نظام های اداری متداول نمی توان به تمدن سازی اسلامی از رهگذر اربعین دست یافت. باید طرحی نو انداخت و با ریل گذاری جدید براساس این فضایل و ارزش های اسلامی یعنی مودت، محبت، اخوت و تعاون به سمت  جلو حرکت کرد.
شایسته است تمام کسانی که در میادین مجاهدت می کنند هر ساله فقط یکی از ارکان تمدنی را شعار خود قرار دهند. امروزه کسی حال و حوصله سخنرانی ها طولانی و ... را ندارد. هر سال فقط باید بر روی یک شعار واحد کار شود و همین می تواند تبدیل به یک فرهنگ شود.
تکیه بر عراقی بودن اداره مراسم شود. کارکرد هویت بخشی و انسجام بخشی به آن داده شود و معنویت، معرفت افزایی، اعتماد به نفس و اقتدار آفرینی در آن تعمیم پیدا کند و دو کشور از آن استفاده کنند.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر بابائی هم به موارد زیر اشاره کردند
هویت عراقی اربعین منافاتی با فرهنگی جهانی اربعین ندارد
عزت زائرین به خصوص آنهایی که از ایران سفر می کنند حفظ شود.
از سکولار شدن اربعین جلوگیری شود.
وحدت معنوی اربعین مهم است
اربعین را نباید فقط محدود به دو سه هفته کرد.
حجت الاسلام والمسلمین دکتر الویری هم موارد زیر را مورد تاکید قرار دادند
بعد انسانی اربعین مورد تاکید قرار گیرد
دیپلماسی گفتگوی علمی در مسیر اربعین فعال شود، موکب چند زبانه راه  اندازی شود
دیپلماسی طبی و پزشکی با تاکید بر بانوان پزشک فعال شود
با هماهنگی وزارت امور خارجه و وزارت علوم کلاس های خاص این ایام برای دانشجویان و اساتید در دانشگاه ها برگزار شوند.
به زوار اربعین آموزش های لازم داده شود، صرفا آماده سازی پاسپورت و رفت آمدها جزو وظایف نباشد.
حجت الاسلام روستا آزاد گفت که مولفه اصلی که در اربعین هم برای ایرانی و هم برای عراقی ها رخ می دهد، روحیه ایثار و انفاق محور است. ما در  جایی نداریم که با حب امام چنین کاری را انجام دهند. باید از چنین روحیه صیانت کرد.
صبر و حوصله و تحمل کاستی ها باید تقویت شود. تمرین سعه صدر باید که انجام بگیرد. در عراق که ارتباط بین مذاهب بیش از ایران است، تحمل شان هم بیشتر از ایرانی ها است. اینها همانقدر که مهم هستند می توانند تهدید هم باشند.

منبع: اداره بین الملل مرکز همکاری های علمی و بین الملل
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 26

آدرس: قم - چهارراه شهدا - ابتدای خیابان معلم   مرکزهمکاری های علمی و بین الملل
تلفن: 371160 - 025  داخلی 1352
ایمیل: danaee@isca.ac.ir
 

مرکز همكاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با هدف گسترش همكاری و جلب مشارکت مجامع علمی پژوهشی داخلی و خارجی و همچنین افزايش اعتبار علمی پژوهشگاه، از سال 1395 فعالیت خود را آغاز کرد.
مرکز همكاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با هدف گسترش همكاری و جلب مشارکت مجامع علمی پژوهشی داخلی و خارجی و همچنین افزايش اعتبار علمی پژوهشگاه، از سال 1395 فعالیت خود را آغاز کرد.
نقشه
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

اداره همکاری های علمی و بین الملل
مجری سایت : شرکت سیگما