نسخه آزمایشی
نشست وضعیت الجزایر
رایزن سابق فرهنگی ایران در الجزایر در پژوهشگاه گفت: حضور نخبگانی ایران در کشور الجزایر بسیار ضعیف است نشست علمی «جریان های فکری – سیاسی الجزایر» با همکاری مرکز همکاری های علمی و بین الملل و پژوهشکده علوم و اندیشه سیاسی روز شنبه 25 آبانماه با حضور دکتر امیر موسوی رایزن فرهنگی سابق جمهوری اسلامی ایران در الجزایر در تالار شیخ انصاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد. به گزارش اداره بین الملل مرکز همکاری های علمی و بین الملل، در ابتدای این  نشست علمی، امیر موسوی رایزن سابق فرهنگی ایران در الجزایر به موقعیت جغرافیایی و وضعیت اجتماعی  کشور الجزایر پرداخت. الجزایر بزرگترین کشور افریقا با وسعتی برابر دو برابر ایران و جمعیتی در حدود نصف جمعیت ایران است. این کشور از سال 1831 تا 1962 تحت استعمار فرانسه بوده است و برای استقلال شهدای زیادی داده است؛ انقلابی که یک میلیون و پانصد هزار نفر شهید داشته است و حتی برخی بر این باورند که این رقم 7 میلیون نفر  بوده است. 
این کشور همیشه چه قبل و چه بعد از اسلام تحت استعمار بوده است. قبل از اسلام رومی ها و بعد از اسلام عثمانی ها و در سال های اخیر فرانسوی ها استعمار کرده اند.  
فرانسوی های در این کشور علاوه بر استعمار، جنایت های بسیاری انجام داده اند. از طرفی به مدت 58 سال گاز رایگان از این کشور تهیه می کردند. 

رایزن سابق جمهوری اسلامی ایران به آمازیقی ها اشاره کرد که 50 درصد از جمعیت الجزایر را تشکیل می دهند. آنها  گروهی موحد و انسان هایی شجاع و جنگجو در این کشور هستند. در ابتدا اسلام را پذیرفتند ولی بعدها مسلمانان را نتوانستند قبول کنند. 
آیت احمد از رهبران این گروه است که شخصیتی محبوب در این کشور است. آمازیقی ها در برهه های مختلف به جنگ با عثمانی ها و فرانسوی ها پرداختند. 
موسوی به سه دسته از مسلمانان و به شرح ویژگی های آنها در این کشور پرداخت که شامل صوفی ها، سلفی ها و اخوان المسلمین هستند. مسلمانانی که بیشتر در حال حاضر نقشی منفعل در این کشور دارند. 
در حال حاضر قدرت سیاسی در دست لائیک ها و اسلام گراهای معتدل است. فقط بقایایی از گذشته مانده است. 
وی در ادامه به کشتار عظیمی که در این کشور از سال 91 میلادی تا سال 2000 به راه افتاد، اشاره کرد. در جریان انتخابات سال 91 جبهه نجات پیروز انتخابات می شود، اما فرانسه وارد این انتخابات می شود و آن را ابطال می کند. 
پس از این جریانات بود که جنبش اسلامی تشکیل شد که به درگیری بین مسلمانان با ارتش الجزایر منتج شد و کشتار زیادی به راه افتاد. 
مردم الجزایر به رغم تقید بالای دینی، از دین سیاسی گریزان هستند. اسلام سیاسی که بیشتر در جهان عرب از آن تکفیری ها است. 
رایزن سابق فرهنگی ایران در الجزایر این کشور را چه به لحاظ نخبگان دینی و چه به لحاظ نخبگان دانشگاهی در وضعیت ضعیفی داست. علما در سطح پایین فکری هستند، حوزه علمیه قوی ندارند، خطیب قوی و عالم بزرگ تاثیر گذار ندارند. حتی مفتی هم ندارند. کاملا به الازهر و سعودی ها وابسته هستند. در حالی که مراکش و تونس که همسایه های این کشور هستند، وضعیتی به مراتب بهتر دارند. 
وی در پایان گفت که جای دانشگاه های ایران در این کشور بسیار ضعیف است. بیشتر از کشور الجزایر به ایران می آیند. اکنون ما به لحاظ سیاسی در میان مردم از وضعیت خوبی برخورداریم، ولی از این ظرفیت استفاده خوبی نمی شود. 

 
منبع: اداره بین الملل مرکز همکاری های علمی و بین الملل
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب