نسخه آزمایشی
علی عباسی رئیس جامعه المصطفی
حجت الاسلام علی عباسی رئیس جامعه المصطفی
در همایش گفتگوهای فرهنگی در چشم انداز تمدنی مطرح شد: تلاش دشمن برای ایجاد شکاف بین مسلمانان حجت الاسلام والمسلمین علی عباسی رئیس جامعه المصطفی العالمیه در همایش بین المللی «گفت و گوهای فرهنگی در چشم انداز تمدنی ایران و جهان» که در روز یکشنبه 1 دیماه با حضور میهمانان داخلی و خارجی در سالن همایش الغدیر دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد به ایراد سخنرانی پرداخت. به گزارش اداره بین الملل مرکز همکاری های علمی و بین الملل در این همایش که با همکاری پژوهشکده فلسفه و کلام و مرکز همکاری های علمی و بین الملل و مرکز گفتگوهای تمدنی برگزار شد، حجت الاسلام والمسلمین علی عباسی گفت: تلاش دشمن برای فعال کردن گسل های اختلافی میان ایران و عراق زیاد بوده و به دنبال این هستند که پیوند تاریخی عمیق و مشترک های فرهنگی و تاریخی بسیار زیادی که میان ایران و عراق وجود دارد را از طریق فعال کردن گسل های قومیتی- مذهبی از بین ببرد.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه افزود: امروز نیاز جهان اسلام به گفت وگوهای فرهنگی بیش از هر زمان دیگری است؛ چرا که در زمانی قرار داریم که دشمن  همه تلاشش را برای جدایی، ایجاد اختلاف و دامن زدن به نزاع ها میان کشورهای اسلامی بکار گرفته است، به همین دلیل تلاش برای گفت و گوهای فرهنگی میان ایران و جهان عرب بیش از هر زمانی اهمیت دارد.
رئیس جامعه المصطفی العالمیه ادامه داد: امروز در کنار ارتباطات رسمی میان جمهوری اسلامی و کشورهای اسلامی و عربی ورود به دیپلماسی عمومی، فرهنگی و علمی از جمله ضرورت های امروز جهان اسلام است.
وی اظهارداشت: ایران با کشورهای عربی منطقه اشتراکاتی داشته و دارد و هزاران سال است که ما با کشورهای همسایه خود به یک زیست مشترک فرهنگی دست یافته ایم که این موضوع باید در قالب تمدن نوین اسلامی همچنان ادامه یابد.
حجت الاسلام والمسلمین عباسی با بیان این که منطقه خاورمیانه ظرفیت ایجاد تمدن نوینی را در جهان دارد، عنوان کرد: مجموعه انسانی بزرگی که در این منطقه گسترده ذیل یک فرهنگ و تمدن تاریخی مشترک را طی قرن ها ساخته اند، امروز نیز نیاز به انسجام، وحدت و نزدیکی دارد.
رئیس جامعه المصطفی گفت: با وجود تنوع گسترده قومیتی، فرهنگ مشترک اسلامی در منطقه، تمدن واحد اسلامی را در منطقه ایجاد کرده است که این موضوع پیوند عمیقی را میان مردم منطقه رقم زده است.
وی با بیان این که دشمن هم برای از بین بردن این وحدت رویکرد تقابلی تمدن غربی با تمدن اسلامی آغاز کرده گفت: تمدن غربی مبتنی بر عواملی چون انسان گرایی در مقابل خداگرایی، اصالت نفع و فرد گرایی و جدایی دین از عرصه عمومی است که این تمدن با شاخص های اصیل تمدن اسلامی بسیار متفاوت و در تعارض است.
رئیس جامعه المصطفی اضافه کرد: از جمله آثار ضدیت تمدن غرب با تمدن نوین اسلام، میوه بسیار تلخ استعمار است که زخم های زیادی بر پیکره جهان اسلام زده و به وجود آورده و همچنان کشورهای مختلف دست به گریبان آثار استعمار هستند.
حجت الاسلام والمسلمین عباسی اضافه کرد: استعمار با سلطه بر منطقه با بازتعریف مولفه های انسان های تشکیل دهنده تمدن اسلامی، افتراق، جدایی و اختلاف میان کشورهای اسلامی را رقم زده است.
وی، گفت: 2 قرن است که نوعی بیداری در میان مسلمانان برای بازگشت به آن هویت تمدنی دیده می شود و متفکران متعدد تلاش می کنند ملت های مسلمان را به آن تمدن واحد برگرداند که به یقین انقلاب اسلامی در این رجوع تمدنی، احیا، بازسازی و نوسازی تمدن نوین اسلامی نقطه عطفی ابن موضوع بوده است.
وی ابراز داشت: آرمان بازسازی، نوسازی و احیای تمدن نوین اسلامی از جمله آرمان والای انقلاب اسلامی است و  چهار دهه پس از انقلاب اسلامی و با وجود همه فشارهای خارجی، آرمان تمدن نوین اسلامی فرصت های بزرگی برای پیشرفت های علمی در این زمینه را فراهم کرده است.
وی افزود: در همین رابطه ایران از لحاظ تولید علم در رتبه 15 در جهان قرار دارد. در صورتی که ظرفیت های علمی کشورهای مختلف اسلامی به کار گرفته شود، به طور قطع جهان اسلام رتبه نخست تولید علم در دنیا را به خود اختصاص خواهد داد.
حجت الاسلام والمسلمین عباسی ادامه داد: در سال های اخیر شاهد توطئه ها و فتنه های عمیقی برای واگرایی و تفرقه میان کشورهای مختلف اسلامی را شاهد هستیم که فتنه داعش و تکفیری ها یکی از این فتنه های بزرگ بود که می توانست برای سال ها منطقه را درگیر خود کند.
وی افزود: اما در این بین اختلاف و تفرقه میان ملت های مسلمان مانع از تحقق تمدن نوین اسلامی است و قطعا با تاکید بر رویکرد جهانی و ارزش های مشترک انسانی که پیش شرط تمدن  است می توان بر این مشکلات و موانع پیروز شد.
رئیس جامعه المصطفی گفت: اما تلاش دشمن برای فعال کردن گسل های اختلافی میان ایران و عراق زیاد بوده و در تلاش است پیوند تاریخی عمیق و اشترک های فرهنگی و تاریخی بسیار زیادی که میان ایران و عراق وجود دارد را از طریق فعال کردن گسل های قومیتی مذهبی از بین ببرد.
وی اظهار داشت: علم آموزی، معنویت، اخلاق و توجه به دین برای ایجاد روابط عادلانه جهانی و همچنین بستر سازی برای زندگی با مولفه هیات دینی و اخلاقی از جمله شاخص های تمدن نوین اسلامی است.
 
منبع: اداره بین الملل مرکز همکاری های علمی و بین الملل
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 40

آدرس: قم - چهارراه شهدا - ابتدای خیابان معلم   مرکزهمکاری های علمی و بین الملل
تلفن: 371160 - 025  داخلی 1352
ایمیل: danaee@isca.ac.ir
 

مرکز همكاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با هدف گسترش همكاری و جلب مشارکت مجامع علمی پژوهشی داخلی و خارجی و همچنین افزايش اعتبار علمی پژوهشگاه، از سال 1395 فعالیت خود را آغاز کرد.
مرکز همكاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با هدف گسترش همكاری و جلب مشارکت مجامع علمی پژوهشی داخلی و خارجی و همچنین افزايش اعتبار علمی پژوهشگاه، از سال 1395 فعالیت خود را آغاز کرد.
نقشه
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

اداره همکاری های علمی و بین الملل
مجری سایت : شرکت سیگما