نسخه آزمایشی
حجت الاسلام والمسلمین جمالی
از سلسله نشست های علمی ویژه اربعین 1400 برگزار شد اربعین پدیده ای تمدنی نشست علمی «اربعین پدیده ای تمدنی» از سلسله نشست های علمی ویژه اربعین 1400 به همت اندیشکده اربعین و با همکاری پژوهشکده مطالعات تمدنی و اجتماعی و مرکز همکاری های علمی و بین الملل با ارائه حجت الاسلام والمسلمین مصطفی جمالی روز روز دوشنبه 29 شهریور برگزار شد. به گزارش اداره بین الملل مرکز همکاری های علمی و بین الملل مصطفی جمالی گفت: حادثه اربعین که در پی حادثه عاشورا باید تحلیل شود، نقطه کانونی در نقشه نبی اکرم برای هدایت عالم است و تاثیر اصلی این حادثه، تغییر در نظام تمایلات بشریت است و بر مدار محبت بر امام حسین(ع) یک تغییری در زیبایی شناسی و عاطفه بشریت ایجاد می کند و سنگ بنای تمدن را می گذارد. هرتمدنی سنگ بنای اصلی اش با  نقطه عزیمتش این است که نوع نگاه انسان به عالم عوض می شود، زیبایی شناسی عوض می شود، عاطفه های انسان عوض شود.
وی در ادامه ابراز داشت:  امام حسین با قبول سنگین ترین مصیبت، این حادثه را رقم می زند و اربعین امام حسین(ع) در  این مقطع از تاریخ که یک گشایش تاریخی برای بشریت ایجاد کرده و برای جامعه مومنین و مخصوصا شیعه، تاثیرات و ظرفیت های بسیاری را چه در مقیاس ملی، چه در مقیاس جهان اسلام و چه در مقیاس جهانی داشته است. در مقیاس ملی، فرهنگ عمومی ما را متحول می کند،  سبک زندگی جدیدی را عرضه می کند، فرهنگ تخصصی ما را می تواند عوض کند و بر مدار این حادثه اربعین، تحولی در نظریه پردازی در حوزه علوم انسانی شکل می گیرد. در حوزه فرهنگ اداره، می تواند یک سبک اداره و مدیریت جدیدی را اربعین به ما معرفی می کندو در مقیاس جهان اسلام، اربعین، وحدتی را در جهان اسلام پایه ریزی می کند. اختلافات قومی  و نژادی را از بین می برد،  اختلاف مذهبی را می تواند از بین ببرد. منتهی در  اربعین شاهد این هستیم که شیعه و سنی و مسیحی و همه  مذاهب بر مدار  امام حسین هستند، در این مسیر شاهد حضورشان هستیم. از همه کشورها، از همه نژادها، از همه قومیت ها و عشیره ها.
جمالی در پایان بیان داشت: اربعین این ظرفیت را دارد که یک وحدتی را در جهان اسلام ایجاد کند. در مقیاس جهانی هم اربعین یک اسلام جدید، نه اسلام داعشی و نه اسلام امریکایی را به دنیای امروز در عمل معرفی می کند.  یک سبک زندگی جدید، تمدنی جدیدی برای بشر خسته از تمدنی امروزی،  نسخه ای جدیدی از اداره  و سبک زندگی و تمدنی را عرضه می کند. اینها تاثیرات اربعین هستند. 

 
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 3

آدرس: قم - پردیسان - خیابان دانشگاه - پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی -  مرکزهمکاری های علمی و بین الملل
تلفن: 02535116870
ایمیل: danaee@isca.ac.ir
 

ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

اداره همکاری های علمی و بین الملل
مجری سایت : شرکت سیگما