نسخه آزمایشی
ججت الاسلام والمسلمین آزادیان
از سلسله نشست های علمی ویژه اربعین 1400 برگزار شد راهپیمایی اربعین؛ اهمیت و شاخصه های راهبردی نشست علمی «راهپیمایی اربعین؛ اهمیت و شاخصه های راهبردی» از سلسله نشست های علمی ویژه اربعین 1400 به همت پژوهشکده اربعین و همکاری پژوهشکده فلسفه و کلام اسلامی و مرکز همکاری های علمی و بین الملل پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با ارائه حجت الاسلام والمسلمین مصطفی آزادیان روز چهارشنبه 31 شهریور ماه برگزار شد. به گزارش اداره بین الملل مرکز همکاری علمی و بین الملل مصطفی آزادیان در این نشست اظهار داشت: از نگاه شیعه، زیارت اربعین یکی از نشانه های مومن است و خواندن زیارت اربعین مورد تاکید اهل بیت (علیهم السلام) واقع شده است. به همین جهت مسلمانان و شیعیان در طول سال به این امر اهتمام دارند.
 درباره شاخصه های راهبردی راهپیمایی اربعین چندین شاخصه را مطرح کرده اند که اولین آنها این بود که راهپیمایی اربعین موجب می شود که امام حسین (ع) به جهانیان معرفی شود. شناخت مردم از آموزه های امام حسین(ع)، از مرام و سبک زندگی امام حسین(ع) می تواند آگاهی بخش و تحرک آفرین باشد. 
درباره اهمیت شناخت امام حسین (ع) به  چهار مورد اشاره کردند که گفتند امام حسین (ع) در آموزه هایی که بیان فرمودند، در حین قیام عاشورا تاکید داشتند بر آزادی مردم از اسارت حاکمان ظالم و ستمگر و با این بیان که فرمودند همه مردم باید متوجه باشند که باحاکمان ظالم هم بیعت و هم پیمان نشوند.
 یکی دیگر از آموزه های اصلی که امام حسین مطرح می کند این است که اطاعت و شنیدن سخنان امام موجب رشد و موجب تعالی بشریت می شود. انسان ها به رشد و تعالی خواهند رسید.
 یکی دیگر از آموزه ها این است که امام حسین (ع) قیام کردند و تاکید داشتند که باید حاکمانی که اموال فقرا، اموال بیچارگان را  به خودشان اختصاص می دهند و در واقع دچار ویژه  خواری شدند و ویژه خواری منشاء فساد است. باید جلوی این ویژه خواری را بگیرند و مردم را به عدالت برسانند. 
یکی از مرام ها و شیوه های امام حسین(ع) شیوه زندگی آزادانه است. آزادگی و حریت  یعنی تن ندادن به ظلم، اسیر ذلت نشدن است. یکی از  چیزهایی است که امام حسین(ع) به همه انسان ها می آموزد.  امام(ع) فرمودند: آفرین به مرگی که در راه خدا باشد. یا فرمود: چقدر آسان است که انسان در راه احیای حق و در راه عزت، مرگ را بچشد این شاخصه ها و این نکاتی که در فرمایشات امام حسین(ع) است همه اینها برای مردم جهان به نظر بنده جذابیت دارد و این نکات می تواند مردم را بیدار کند 
یکی دیگر از شاخصه های مهم این است که در راهپیمایی اربعین، وحدت و یکپارچگی میان مسلمانان افزایش پیدا می کند. چیزی که دشمنان اصلا خواهان آن نیستند و تلاش دارند که تفرقه بین مسلمان ها ایجاد کنند، ولی اربعین موجب می شود که ما به یک وحدت و یکپارچگی برسیم.
عقلانیت و معنویت از شاخصه های مهم دیگر است. مردم با شناخت، آگاهی، ارتقاء شناخت به عقلانیت بیشتری دست پیدا می کنند  و با شناختی که از مرام امام حسین(ع) دارند راجع به نوع ارتباطی که امام حسین(ع) با خداوند داشت عرفان امام حسین(ع)، اخلاق و سبک زندگی امام حسین(ع) کسب کنند، رشد و معنویت شان و عقلانیت شان در پناه این راهپیمایی اربعین افزایش خواهد یافت.
امام حسین(ع) در حادثه عاشورا حقیقت دین را به مردم معرفی کردند و در واقع راهپیمایی اربعین می تواند حقیقت دین را به مردم بشناساند. حقیقت دین یکی از جنبه هایش این است که انسان وقتی خدا را شناخت، امام حق را هم بشناسد و در ذیل اطاعت از امام حق بتواند خودش را  به اطاعت از خدا ببرد و از مستکبران و ظالمان تبری بجوید و این هم از نکاتی است که امام حسین(ع) در آن تاکید داشتند و در قیام خودشان تاکید داشتند: که ای مردم! حاکم اسلامی فقط کسی است که مطیع خدا باشد. مطابق کتاب و سنت الهی عمل کند و لاغیر! اینها اموری هستند که  می توانیم به عنوان شاخصه های اصلی راهبری راهپیمایی اربعین آنها را بگوییم و  آنها را بیشتر می توانیم گسترش دهیم. 
 
 
امتیاز دهی
 
 


مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 11

آدرس: قم - پردیسان - خیابان دانشگاه - پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی -  مرکزهمکاری های علمی و بین الملل
تلفن: 02535116870
ایمیل: danaee@isca.ac.ir
 

ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

اداره همکاری های علمی و بین الملل
مجری سایت : شرکت سیگما