نسخه آزمایشی
الرسل
در دیدار مسئولان پژوهشگاه با اعضای کنگره امناء الرسل مطرح شد تاکید بر فراهم‌سازی زمینه گسترش و تقویت تعاملات علمی حوزه قم و نجف رئیس و جمعی از مدیران پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی روز سه شنبه 8 تیرماه با اعضای کنگره امناء الرسل به بحث و گفتگو پرداختند. به گزارش اداره بین الملل مرکز همکاری های علمی و بین الملل،  در ابتدای این جلسه دکتر لک زایی، رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی،  با بیان این که ارتباط با عراق و حوزه علمیه نجف از برنامه ها و سیاست های پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی است، و در این مسیر اقدامات ارزشمندی نیز صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: برگزاری کنگره های متعدد علمی با همکاری و مشارکت حوزه های علمیه عراق تنها یکی از رویکردهای این مسیر است.
رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دسترسی کامل به مجموعه آثار علمی آیت الله خرسان به ویژه در قالب نرم افزاری را از الزامات برگزاری نشست های علمی و ارائه مقالات پژوهشی فاخر در این زمینه دانست و یادآور شد: نیاز است تا جلسه‌ای در قالب برپایی کارگاه برای معرفی آیت الله خرسان و به منظور آشنایی با اندیشه‌ها، افکار و ارائه نظرات و دیدگاه‌های ایشان به جامعه پژوهشی برگزار گردد.
حجت الاسلام والمسلمین لک‌زایی در بخش پایانی سخنان خود، ضمن تقدیر از رویکرد تعامل بخش کنگره علمی امنا الرسل، تصریح کرد: تبیین محورهای مختلف نظام فکری آیت الله خرسان می تواند انگیزه بخش مطالعات علمی پژوهشگران باشد.
در ادامه این جلسه، حجت الاسلام والمسلمین اسکندری، ضمن تقدیر از تعاملات و همکاری درون حوزوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، گزارشی از فرایند برگزاری کنگره علمی امنا الرسل ارائه نمود و افزود: حضور تاریخی علما و اندیشمندان اسلامی، در نجف اشرف، حوزه نجف را به حوزه‌ای تاثیرگذار در مباحث علوم اهل بیت(علیهم السلام) تبدیل نموده است.
دبیر کنگره علمی امنا الرسل خاطرنشان کرد: در سالیان اخیر به ویژه بعد از تقویت حوزه قم، ارتباط تنگاتنگی میان حوزه قم و نجف شکل گرفته، این فرایند بعد از سرنگونی رژیم بعث عراق سرعت گرفته است؛ بهره گیری از زمینه‌های پیش آمده برای شکل گیری تعامل علمی عمیق دو حوزه بزرگ جهان اسلام از رویکردهای این کنگره به شمار می رود.
وی به پیشینه تاریخی دایره نفوذ مالی، سیاسی و فرهنگی انگلیس در کشور عراق اشاره نمود و با بیان این که انگلستان همواره سعی نموده تا موانعی را پیش روی همکاری حوزه قم و نجف ایجاد نماید، خاطرنشان کرد: حوزه نجف از ویژگی‌های بستر آفرین بارزی برای گسترش تعاملات علمی با حوزه قم برخودار است؛ این موضوع با برگزاری کنگره امام مهدی(عج) وارد فاز جدیدی شده و تلاش های خاصی ناظر به تقویت ارتباطات علمی حوزه قم و نجف در حال انجام است.
حجت الاسلام والمسلمین اسکندری در ادامه به ظرفیت های علمی حوزه علمیه نجف و زمینه های پیش رو اشاره کرد و یادآور شد: کنگره امنا الرسل بر آن است تا ضمن تکریم شخصیت های علمی مورد اتفاق دو حوزه بزرگ، در مسیر احیای آثار این عزیزان، زمینه گسترش تعاملات حوزه قم و نجف رویکرد عملیاتی بگیرد.
دبیر کنگره علمی امنا الرسل آیت الله خرسان را از شخصیت‌های علمی و وارسته حوزه نجف دانست که در میان اندیشمندان حوزوی و دانشگاهی عراق از جایگاه ویژه ای برخودار است، خاطرنشان کرد:  علی رغم این که کتاب 21 جلدی ابن عباس ایشان جایزه کتاب سال حوزه را اخذ نموده؛ ولی همچنان نظام فکری و اندیشه‌ای این عالم ربانی در مجموعه‌های دانشی ایران ناشناخته مانده است.
وی عقد  تفاهمات عملیاتی کنگره علمی امنا الرسل با مجموعه‌های حوزوی و دانشگاهی عراق به ویژه شهر نجف و استقبال وافر ایشان برای گسترش همکاری‌ها با حوزه قم را مورد توجه قرار داد و اذعان داشت: کنگره امنا الرسل زمینه‌های بسیار ارزشمندی را برای گسترش تعاملات حوزه  قم و نجف ایجاد نموده است؛ این مهم یکی از دو محور اصلی کنگره در کنار بررسی شخصیت والای آیت‌الله خرسان است.
حجت الاسلام والمسلمین اسکندری با بیان این که آثار و اندیشه‌های علمی آیت الله خرسان در قالب منظومه‌ای 60 جلدی جمع آوری و در قالب نرم افزار تدوین شده است، اظهار داشت: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته در کنگره علمی امنا الرسل، مقرر شد تا مجموعه کتاب ایشان پس از تدوین موسوعه‌ای تخصصی، به کتاب‌خانه‌های معروف دو کشور ایران و عراق اهدا گردد.
دبیر کنگره علمی امنا الرسل با اشاره به این که اعضای کمیته علمی کنگره امنا الرسل و نهادهای همکار در برگزاری آن، متولی برگزاری نشست‌های تخصصی در زیرمجموعه‌های خود هستند، یادآور شد: در کنار برگزاری نشست‌های تخصصی در ایران، نشست‌هایی نیز در عراق برگزار شده است، که با توجه به محدودیت‌های دوران کرونا به صورت مجازی منعکس می‌گردد.
وی به زمینه های همکاری پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با کنگره علمی امنا الرسل اشاره نمود و با تاکید بر این که بررسی اندیشه های سیاسی، فکری و فرهنگی از جمله موضوعات این همایش است؛ اظهار داشت: از مجموعه‌های پژوهشی، از جمله پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی انتظار می رود، تا در بررسی اندیشه‌ها و نظام فکری آیت الله خرسان، مقالات و آثار فاخری را برای ارائه به جامعه علمی جهان اسلام تدوین نمایند.
حجت الاسلام والمسلمین اسکندری بهره گیری از ظرفیت علمی نخبگان حوزوی و دانشگاهی ایران و عراق و نیز زمینه‌سازی برای گسترش تعاملات مجموعه‌های دانشی دو کشور، به ویژه حوزه قم و نجف را مهمترین رسالت این کنگره توصیف نمود و خاطرنشان کرد: فراهم‌سازی زمینه گسترش و تقویت تعاملات علمی حوزه قم و نجف، از ثمرات اولی کنگره امنا الرسل است؛ تقویت این رویکرد نیازمند همکاری جدی مجموعه‌های علمی و پژوهشی حوزه‌های علمیه است.
وی در ادامه ضمن اشاره به سیره زیست حوزوی و کوشش علمی آیت الله خرسان اشاره نمود و با بیان این که باید به حوزه پژوهش در عراق از منظرهای مختلف نگریسته شود، اذعان داشت: شکل گیری تعاملات حوزه قم و نجف، می تواند درگاهی باشد تا با جهان عرب و اندیشمندان بزرگ شیعه و اهل سنت ارتباط فکری فراگیری ایجاد نماییم.
حجت الاسلام والمسلمین اسکندری در بخش پایانی سخنان خود، ایجاد جریان مستمر تعاملی بین حوزه قم و نجف را مهمترین راهبرد کنگره امنا الرسل دانست.
 
 
امتیاز دهی
 
 

نظر شما
نام
پست الكترونيک
وب سایت
متنی که در تصویر می بینید عینا تایپ نمایید
نظر

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب

مطالب مرتبط

پربازدید ترین مطالب
[Control]
تعداد بازديد اين صفحه: 13

آدرس: قم - پردیسان - خیابان دانشگاه - پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی -  مرکزهمکاری های علمی و بین الملل
تلفن: 02535116870
ایمیل: danaee@isca.ac.ir
 

ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

اداره همکاری های علمی و بین الملل
مجری سایت : شرکت سیگما