اخبار همکاری های علمی
اخبار بین الملل
گزارش تصویری
آثار و دستاوردها

کتاب ها

همکاری و تفاهم نامه ها

کرسی، نشست و همایش ها

کارگاه ها

کتاب ها

همکاری و تفاهم نامه ها

کرسی، نشست و همایش ها
نشست علمی
کلام‌پژوهی شیعه در غرب: سیر تاریخی و وضعیت کنونی
ششمین نشست از سلسله نشستهای علمی «کلام‌پژوهی شیعه در غرب: سیر تاریخی و وضعیت کنونی» با عنوان «شیعه‌پژوهی غربی در نیمۀ دوم قرن بیستم تا پبروزی انقلاب اسلامی در ایران» در روز چهارشنبه 26/11/1401 از ساعت 10 الی 12 در سالن جلسات شهید سلیمانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با ارائه دکتر محمد جاودان مدیر گروه کلام پژوهشکده فلسفه و کلام برگزار شد.
نشست «فرهنگ و تجربیات زنانه در قرآن و عهدین با تأکید بر مباحث اخلاقی»
نشست «فرهنگ و تجربیات زنانه در قرآن و عهدین با تأکید بر مباحث اخلاقی» شنبه ۸ بهمن‌ از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.
گزارش پیش‌نشست سوم همایش مطالعات تطبیقی اخلاق در اسلام و مسیحیت
وبینار بین المللی با حضور دکتر علی رضا آل بویه از پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم و خواهر روحانی مسیحی کاترینا ژوزف دروست از دانشگاه پاپی سنت توماس آکویناس از رم، ایتالیا، برگزار شد. در این گفتگو، خواهر روحانی کاترینا بر پایه آموزه های مسیحی و انجیلی و یافته های علمی جدید به ارائه ادله در محکومیت سقط جنین تاکید ورزید. در مقابل، آقای دکتر آل بویه بر اساس شواهد قرآنی و روایی به حرمت سقط جنین پرداخت. هر دو طرف جاندار بودن جنین را امری مسلم دانسته، سقط جنین فاقد دلایل پزشکی را امری خلاف اخلاق و حرام دانستند. جلسه با طرح سوالاتی از سوی شرکت کنندگان ادامه یافت. در پایان، هر دو طرف ابراز امیدواری کرده که چنین جلساتی ادامه یاید.
به همت پژوهشکدۀ فلسفه و کلام اسلامی برگزار شد.
دومین پیش‌نشست همایش بین المللی مطالعات تطبیقی اخلاق در اسلام و مسیحیت
دومین پیش‌نشست همایش بین المللی مطالعات تطبیقی اخلاق در اسلام و مسیحیت با حضور پروفسور ژوزف شیر از ایتالیا و دکتر سید مصطفی دریاباری در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی د رتاریخ 19/09/1401 در تالار شهید سلیمانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد. در ادامه گزارشی از این نشست علمی تقدیم می‌گردد.
گزارش علمی کرسی ترویجی «گفتمان حقوق بشر در ایران پس از انقلاب اسلامی»
این جلسه در روز سه شنبه 18/11/1401 به مناسبت نکوداشت دهه فجر انقلاب اسلامی ایران در تالار سردار شهید سلیمانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد. در این جلسه حجت الإسلام والمسلمین دکتر مهدی فیروزی به عنوان ارائه دهنده و حجت الإسلام و المسلمین روح الله شریعتی به عنوان ناقد و حجت الإسلام و المسلمین دکتر محمد رشیدزاده به عنوان دبیرعلمی حضور داشتند.

کارگاه ها
[Part_Search]
نشست علمی
«شیعه پژوهی غربی بعد از صفویه تا قرن بیستم»
نشست علمی « شیعه‌پژوهی غربی بعد از صفویه تا قرن بیستم» با ارائه دکتر محمد جاودان مدیر گروه کلام پژوهشکده فلسفه و کلام در روز چهارشنبه 12 بهمن 1401 در سالن جلسات شهید سلیمانی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد.
گزارش نشست علمی «دلالت های قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی»
گزارش نشست علمی «دلالت های قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» نشست علمی «دلالت های قرآنی بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی» پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در مرکز همایش¬های غدیر برگزار شد.
گزارش محتوایی کرسی ادله اخلاقی زیستن از نگاه قرآن:
گزارش محتوایی کرسی ادله اخلاقی زیستن از نگاه قرآن:  درابتدای نشست جناب حجت الاسلام و المسلمین دکتر مصطفی آزادیان به ارائه مباحث خویش پرداختند. ایشان پس از بیان چند مقدمه کوتاه به تبیین 8 دلیل اخلاقی زیستن از منظر قرآنی پرداختند. ایشان در مقدمه سه نکته اساسی را مطرح کردند:
گزارش محتوایی کرسی ترویجی عرضه و نقد ایده علمی با موضوع نقش عمومات و مطلقات قرآنی در حل مسائل مستحدثه
در این نشست که روز یکشنبه 29/2/98 به همت پژوهشکده فقه و حقوق و همکاری مرکز همکاری‌های علمی و بین‌المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برگزار شد، نقش عمومات و مطلقات قرآنی در مسائل مستحدثه مورد بحث و بررسی قرار گرفت. حجت‌الاسلام والمسلمین محمدعلی خادمی کوشا عضو هیئت علمی پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به عنوان ارائه دهنده بحث، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدصادق یوسفی مقدم عضو هیئت علمی پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و حجت‌الاسلام والمسلمین رضا اسلامی عضو هیئت علمی پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به عنوان ناقدان و حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی فیروزی عضو هیئت علمی پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به عنوان دبیر علمی در این نشست علمی حضور داشتند.
گزارش جلسه « بررسی میزان اعتبار مفهوم موافق در قوانین کیفری»
جلسه مناظره علمی « بررسی میزان اعتبار مفهوم موافق در قوانین کیفری» در تاریخ 28/7/97 از ساعت 10-12 با شرکت اساتیدی از پژوهشگاه حوزه و دانشگاه و پژوهشکده فقه و حقوق در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
نشست علمی بررسی روند نمایه¬سازی در پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی
نشست علمی بررسی روند نمایه¬سازی در پژوهشکده مدیریت اطلاعات و مدارک اسلامی در تاریخ28 اردیبهشت ماهدر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با ارائه آقای دکتر محمود حسن‌زاده و دبیری آقای حسین دهقانی برگزار شد.
کرسی ترویجی عرضه و نقد ایده علمی: تناسب وجودی به مثابه معیار بنیادین برای ارزش اخلاقی
به همت پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی صورت گرفت؛ عضو هیأت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تناسب وجودی را معیاری جامع در تبیین تمام ارزش‌ها دانست و گفت: در جهان‌بینی توحیدی آن فعلی ارزشمند است که در تناسب با سایر موجودات اطراف خود از جمله خداوند باشد.  
نشست علمی، با عنوان اسم گرایی، کارکردگرایی؛ و هویت گرایی در فقه و هنر برگزار می گردد.
نشست علمی، با عنوان اسم گرایی، کارکردگرایی؛ و هویت گرایی در فقه و هنر برگزار می گردد. نشست علمی، با عنوان اسم گرایی، کارکردگرایی؛ و هویت گرایی در فقه و هنر توسط مرکز همکاری های علمی و بین المللی و پژوهشکده فقه و حقوق پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و مدرسه اسلامی هنر در تاریخ 23/9/96 (پنجشنبه)، در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی به آدرس: چهار راه شهداء، ابتدای خیابان معلم، پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، تالار خواجه نصیرالدین طوسی برگزار می گردد. این جلسه با سخنرانی آیت الله ابوالقاسم علیدوست و با دبیری حجت الاسلام والمسلمین جلال عراقی برگزار می گردد. مدعوین این جلسه، طلاب، دانشجویان و اساتید هستند. منبع خبر: مرکز همکاری های علمی و بین المللی
دومین نشست از مجموعه نشست ها و گفتگوهای علمی ویژه طلاب و دانشجویان علمی، با عنوان حوزه علمیه و چالش های مواجه با مساله سبک زندگی توسط مرکز همکاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار
دومین نشست از مجموعه نشست ها و گفتگوهای علمی ویژه طلاب و دانشجویان علمی، با عنوان حوزه علمیه و چالش های مواجه با مساله سبک زندگی توسط مرکز همکاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار می گردد. دومین نشست از مجموعه نشست ها و گفتگوهای علمی ویژه طلاب و دانشجویان علمی، با عنوان حوزه علمیه و چالش های مواجه با مساله سبک زندگی توسط مرکز همکاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی و قطب اخلاق، خانواده و سبک زندگی دفتر تبلیغات اسلامی در تاریخ 7/9/96 (سه شنبه)، در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن به آدرس: قم، ابتدای خیابان معلم، ساختمان پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن، تالار شیخ طبرسی برگزار می گردد. این جلسه با سخنرانی اساتید جلسه، جناب آقای دکتر محمد فتحعلی خانی و حجت اسلام والمسلمین دکتر رضا اسلامی برگزار می گردد. مدعوین این جلسه، طلاب، دانشجویان و اساتید هستند. منبع خبر: مرکز همکاری های علمی و بین المللی
کرسی ترویجی « اسلام و امنیت بین الملل از منظر آیت الله جوادی آملی» برگزار می گردد.
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، با همکاری دبیرخانه کرسی های نظریه پردازی، کرسی ترویجی « اسلام و امنیت بین الملل از منظر آیت الله جوادی آملی» برگزار می کند. در این نشست که با سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین استاد دکتر نجف لک زایی همراه است، جناب آقای دکتر محمد ستوده به عنوان ناقد حضور دارند. لازم به ذکر است این کرسی علمی در بین دانشجویان دوره دکتری و مدعوین خاص برگزار خواهد
[Part_Adv]
مرکز همكاری های علمی و بین المللی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با هدف گسترش همكاری و جلب مشارکت مجامع علمی پژوهشی داخلی و خارجی و همچنین افزايش اعتبار علمی پژوهشگاه، از سال 1395 فعالیت خود را آغاز کرد.

آدرس: قم - پردیسان - خیابان دانشگاه - پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی -  مرکزهمکاری های علمی و بین الملل
تلفن: 02535116870
ایمیل: danaee@isca.ac.ir
 

آثار غیرفارسی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
آثار غیرفارسی پژوهشگاه  علوم و فرهنگ اسلامی 

 
ایتا
پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی
خانه | بازگشت |
Guest (PortalGuest)

اداره همکاری های علمی و بین الملل
مجری سایت : شرکت سیگما